Dom jednorodzinny, wybudowany z wykorzystaniem nowych technologii, energooszczędny to naprawdę doskonałe rozwiązanie dla osób, które oczekują nieco większej przestrzeni i własnego kawałka zieleni. Budowa domu będzie zdecydowanie prostsza, jeśli w prawidłowy sposób wybierzemy działkę, bo nawet niewielki błąd może w tym przypadku generować znaczne koszty. Na co zwrócić uwagę?

  1. Lokalizacja

To podstawa prawidłowego wyboru. Sielankowa wieś może być rozczulająca latem, ale bardzo niewygodna zimą. Trzeba liczyć się z tym, że pogoda uprzykrzy nam życie, a wówczas urocza dotychczas samotnia zmieni się w istny koszmar, z którego trudno się będzie wydostać. Zanim kupisz działkę, sprawdź dokładnie, ile czasu zajmą ci dojazdy do pracy czy szkoły dzieci. Zainteresuj się także alternatywną komunikacją, samochody się psują, a dzieci w pewnym wieku lubią przemieszczać się samodzielnie.

  1. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

To bardzo ważny dokument, który niestety nadal mają nieliczne gminy. Jeśli tylko został opracowany, każda gmina udostępni ci dokument do wglądu, a ty wyczytasz z niego, czy na działce możesz postawić wymarzony dom, jakie parametry powinien spełniać, czy choćby to, w jaki sposób ma być ogrzewany. Sprawdzisz także, jaki typ zabudowy planowany jest w najbliższym sąsiedztwie. Jeśli w gminie nie ma MPZP, a dla działki nie wydano warunków zabudowy, ustal z urzędnikami, czy nie będzie problemów z wybudowaniem domu.

  1. Strony świata

To bardzo istotne, szczególnie jeśli twój dom ma być energooszczędny. W takim przypadku musi być właściwie zlokalizowany i mieć prawidłowy układ wnętrz. Bardzo ważny jest kierunek południowy, bo to z tej strony trzeba ulokować pokoje dzienne, w których przebywamy najczęściej. Byłoby naprawdę niekorzystnie, gdyby okazało się, że wychodzą one na bardzo ruchliwą drogę czy budynki gospodarcze sąsiadów. Nie jest to widok, który warto oglądać każdego dnia.

  1. Dostęp do mediów

W ogłoszeniach bardzo często znajdujemy informację, o mediach, które znajdują się w drodze. Tyle że to trochę zbyt mało. Zanim kupimy działkę, sprawdźmy, czy zakład wodociągowy wykona nam przyłącze lub gazownia dostarczy gaz grzewczy. Nie znaczy to, że działki nieuzbrojonej nie ma sensu kupować. Praktycznie zawsze możliwe jest wykopanie studni głębinowej, wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków czy ustawienie na działce butli z gazem. Tyle tylko, że taka działka powinna być po prostu zdecydowanie tańsza, bo dostęp do mediów będzie wymagał poniesienia dodatkowych kosztów.

  1. Kształt

Bardzo podobnie jest, jeśli mamy do czynienia z nietypowym kształtem działki. Te bardzo długie, wąskie czy po prostu trójkątne wygenerują dodatkowe koszty. Na takiej działce nie uda nam się postawić domu z wykorzystaniem typowego projektu, bo przeszkadzać w tym mogą nietypowe odległości np. od okien sąsiadów, które wyraźnie określa prawo budowlane. W takim przypadku, na działkę warto przywieść architekta, który oceni, jaki dom będzie można wybudować.

  1. Infrastruktura i dopuszczalna zabudowa

Pustka dookoła naszej działki powinna nas zaniepokoić. Nie ma się co oszukiwać, osobie wychowanej na sporym osiedlu może doskwierać brak sklepu w okolicy czy przedszkola dla maluchów. Kolejnym kłopotem może być to, jak zostanie zabudowane nasze sąsiedztwo. Zwracajmy uwagę, czy nie kupujemy działki w strefie zabudowy przemysłowej, gospodarczej czy wielorodzinnej. Nie chcemy przecież za kilka lat budzić się w sąsiedztwie fabryki, chlewni czy wieżowca.

  1. Sąsiedztwo

Dobry sąsiad to w domku jednorodzinnym czasem osoba bliższa od rodziny. To na niego możesz liczyć, gdy wyjeżdżasz na wakacje, to od niego pożyczysz drobny sprzęt ogrodniczy czy wypłaczesz się na jego ramieniu, skarżąc na nierzetelnych pracowników budowlanych. To sąsiad użyczy ci wody czy prądu w czasie budowy. Prawidłowe stosunki międzyludzkie to w tym przypadku podstawa udanego mieszkania.