Bujany fotel kojarzy się z wieczorami spędzanymi na tarasie, a także z pokojem dziecięcym. Jednak można go wykorzystać również w salonie!

Aranżacja salonu musi uwzględniać nie tylko piękny wygląd wnętrza, ale także wygodę. Stąd przy wyborze mebli do siedzenia kierować się należy po prostu tym, do lubimy i w jaki sposób spędzamy czas.

Fotele bujane – od mebli ogrodowych na salony

Dawniej wykorzystywane przede wszystkim jako meble na taras i do ogrodu fotele bujane dzięki swojej wygodzie coraz chętniej wybierane są także do wnętrz. Fotel na płozach może zastąpić klasyczny mebel na nóżkach lub kółkach. Niekiedy nawet takie warianty występują w zestawach wypoczynkowych, dzięki czemu można od razu dobrać obicie pasujące do sofy. Może też jednak być zupełnie samodzielnym meblem. Warto jednak zawsze, żeby np. fotel rattanowy pasował swoją formą i odcieniem do reszty wyposażenia wnętrza.

A jak światło wpływa na relaks w fotelu? Lampa do łazienki powinna być ciepła czy zimna? Tutaj poznasz kilka ciekawych porad odnośnie oświetlenia.

Dla kogo fotel bujany?

Dla kogo fotel bujany będzie idealnym wyborem? Na pewno przypadnie do gustu tym, którzy po prostu… lubią się kołysać, na których działa to uspokajająco. Pomoże głęboko się zrelaksować, a odpowiednio duży posłuży nawet to krotniej drzemki. Bujane siedziska są bardzo lubiane przez dzieci, te trzeba jednak nauczyć, aby nie eksploatowały fotela zbyt energicznie, aby nie zniszczyły mebla bądź podłogi.

Fotel bujany będzie sprzymierzeńcem osób, które lubią oddawać się lekturze albo słuchaniu muzyki. Łatwo w nim odciąć się od całego świata dokoła. Polubią go także mamy karmiące. Jest to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów foteli do sypialni szykowanych na pojawienie się maleństwa.

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotel bujany?

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać fotel bujany, zapewne masz na względzie nie tylko estetykę. Taki mebel powinien być odpowiednio wytrzymały. Zwróć więc uwagę na jakość łączenia poszczególnych elementów, wykończenie, gładkość powierzchni i brak wystających krawędzi.

Najlżejsze, a przy tym przeważnie najtańsze (choć są i modele designerskie oraz jakości premium) są fotele rattanowe i bambusowe. Wiklina, używana tradycyjnie do wyrobu tego typu mebli, jest bardziej sztywna, ale też potrafi się połamać po dłuższym, liczonym w latach, czasie użytkowania. Fotele bujane a drewna mogą być wykonane różnymi technikami. Zazwyczaj zaokrąglone elementy, takie jak płozy, wygina się pod działaniem pary, aby uzyskać potrzebny kształt (led 5 w- jaka to moc?). Oprócz litego drewna wykorzystuje się podatną na takie formowanie sklejkę.

Fotel powinien być na tyle solidny, by unieść ciężar właściciela, a także dopasowany wymiarami siedziska i kształtem oparcia do jego rozmiarów i proporcji. Gdy wybieramy fotel do salonu, poduszki i obicie powinny korespondować z kolorystyką pozostałych mebli oraz ścian. Zawsze sprawdzą się neutralne i jasne kolory. Rama fotela nie musi mieć identycznego odcienia jak drewno i forniry we wnętrzu. Za to aby pasowała do całej aranżacji wnętrza, powinna być utrzymana w odpowiedniej tonacji – ciepłej lub zimnej, odpowiadającej pozostałym drewnianym elementom w salonie.