Klasztor franciszkański jest jednym z ciekawszych zabytków na terenie Głogówka. To ważne sanktuarium, które przyciąga miłośników historii i sztuki, oraz miejsce, które może się pochwalić wyjątkowym wyposażeniem. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, nic więc dziwnego, że zespół klasztorny w Głogówku jest tak chętnie odwiedzany przez wycieczki z całej Polski. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej: dzieje kultu

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej to przede wszystkim słynny Domek Loretański. Ów wyjątkowy zabytek jest pamiątką po działalności Jerzego III Oppersdorffa – dawnego pana Głogówka, znanego z wyjątkowej pobożności. Nie można jednak zapominać, że owo sanktuarium to również franciszkanie – zgromadzenie, które na terenie Głogówka pojawiło się już w XIII wieku. Książe opolski Władysław I był pierwszym panem miasta, który zakonnikom ofiarował ziemię pod budowę klasztoru i który zapewnił im tu godne warunki pobytu. Franciszkanie dość szybko zjednali sobie sympatię mieszkańców Głogówka, tym bardziej, że dali się poznać jako świetni kaznodzieje i spowiednicy. Mimo burzliwej historii zakon franciszkański w Głogówku istnieje do dziś, a działające przy nim sanktuarium jest ważnym miejscem i dla pielgrzymów, i dla turystów zafascynowanych sztuką. Co można tu zobaczyć?

Kościół franciszkański i jego skarby

Kościół franciszkański to piękna budowla, w sylwetce której można dojrzeć elementy pochodzące z różnych okresów historycznych. Najstarsza część to prezbiterium, które pamięta jeszcze czasy średniowiecza, choć dominują tu te elementy, które powstały w czasie wielkiej rozbudowy kościoła w I połowie XVII wieku. Kto spogląda na kościół z zewnątrz, ten powinien zwrócić uwagę na charakterystyczną wieżę kościelną. Znajduje się w niej ciekawy zabytek – dzwon ordynacki, zwany też Dzwonem Ósmej Godziny. Nazwa ta przypomina o tym, że każdego dnia o ósmej rano dzwon ten dzwonił w intencji wszystkich umierających tego dnia. Jego dźwięk można też było usłyszeć w okresie największego zagrożenia oraz klęsk żywiołowych, z którymi mieszkańcy dawnego Głogówka musieli się borykać dość często. To jeszcze nie wszystkie ciekawostki związane z kościołem franciszkańskim. Kto wejdzie do kościoła, ten zobaczy wiele ciekawych zabytków sztuki sakralnej. Z pewnością warto się przyjrzeć ołtarzowi głównemu, który został wykonany w połowie XVIII wieku. Zdobią go rzeźby wykonane przez Jana Schuberta oraz obraz Józefa Luxa z Opawy, który przedstawia Ekstazę św. Franciszka. Warto też zwrócić uwagę na drzwi, które znajdują się przy ołtarzu głównym. Zdobią je malowidła mistrza Sebastiniego, który przedstawił tu św. Piotra i św. Pawła. W kościele tym warto również zwrócić uwagę na kaplice, w szczególności na kaplicę św. Antoniego oraz na kaplicę św. Anny. Miejscem, którego nie można pominąć w trakcie zwiedzania kościoła, jest Domek Loretański – najważniejszy cel niejednej wycieczki do Głogówka oraz miejsce, które wśród wiernych cieszy się ogromnym szacunkiem.

Klasztor i kościół franciszkański to zabytki, których w trakcie wycieczki po Głogówku nie można pominąć. Zgromadzone tu dzieła sztuki mają ogromną wartość nie tylko dla miłośników sztuki, ale i dla tych, którzy Głogówek odwiedzają w ramach pielgrzymki.