Kilka słów o Głogówku 

 

Głogówek to małe i często niedoceniane miasto w województwie opolskim. Nazywano je niegdyś Górny Głogów lub Mały Głogów, jednak nie należy mylić tego miasta z Głogowem, które leży w województwie dolnośląskim. Głogówek jest miastem średniowiecznym, został założony w XI wieku, a prawa miejskie uzyskał w 1275 roku. Swoją wyjątkowość zawdzięcza także położeniu blisko czeskiej granicy. Umożliwia to unikatowe połączenie i przenikanie się kultury polskiej i czeskiej. 

Skarby Głogówka 

Tak jak większość średniowiecznych miast, Głogówek posiada przepiękną architekturę i zabytki, które warto zobaczyć podczas wizyty. Miejsc do odwiedzenia jest sporo, jednak poniższa lista będzie zawierać te najważniejsze i najciekawsze. 

Zamek Oppersdorffów

Powstanie pierwszego zamku w Głogówku datuje się na przełom XIII i XIV wieku i należał do książąt opolskich do wygaśnięcia opolskiej linii Piastów. Wygląd jaki prezentuje zamek zawiera cechy architektury obronnej i rezydencjonalnej, został on stworzony w stylu manierystycznym. Jego historia jest niezwykle bogata i interesująca, jednak najlepiej doświadczyć jej poprzez odwiedzenie budowli. 

W dolnej części, baszcie oraz bramie głogóweckiego zamku znajduje się muzeum regionalne, które umożliwia zobaczenie zarówno wystawy etnograficznej jak i historycznej. 

Głogówek
https://epicgirl.pl/

Ratusz 

            Budynek ratuszu został wzniesiony w 1608 roku w miejsce starego budynku, który miał charakter handlowy. Nowa budowla stała się o wiele bardziej dostojna i elegancka, cechuje ją renesansowy styl. Na szczególną uwagę zasługują dwa kamienne posągi z 1774 roku, których autorem jest Jan Schubert. Posągi przedstawiają św. Floriana i Św. Jana Nepomucena. 

Kościół pw. św. Bartłomieja

 

            To jeden z niewielu takich kościołów i nie bez powodu nazywany jest Perłą Opolskiej Ziemi. Jego historia sięga 1284 roku, a w 1380 roku został podniesiony do rangi kolegiaty. Co jeszcze stanowi o jego wyjątkowości to architektura, jest to połączenie gotyckiej bryły z barokowym wystrojem wnętrza, które przyozdobione jest freskami Franciszka Sebastiniego i sztukateriami Jana Schuberta. Wspaniałe miejsce dla miłośników sztuki. 

Kościół św. Franciszka 

            Historia budowy tej świątyni związana jest ze sprowadzeniem w 1264 roku franciszkanów do miasta. To właśnie przez te decyzje księcia opolskiego Władysława Opolczyka w mieście powstał pierwszy kościół oraz klasztor. Podobnie jak kościół św. Bartłomieja jego wnętrze przyozdobione jest barokowymi dekoracjami autorstwa Franciszka Sebastiniego i Jana Schuberta. 

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej 

           

            Kopia Domku Loretańskiego w Głogówku powstała dzięki hrabiemu Jerzemu III Oppersdorffowi, który był dawnym Panem Głogówka. Pomysł na wybudowanie takiej kaplicy w własnym mieście, zrodził się u Jerzego podczas pielgrzymki do Sanktuarium Maryjnego w Loreto. W 2011 roku, dokładniej 2 lipca, figura została ukoronowana przez kardynała Zenona Grocholewskiego. 

Dlaczego warto odwiedzić Głogówek?

Przedstawiona lista powinna być najlepszym powodem na odwiedziny tego małego miasta. Jest ono idealnym miejscem dla osób zainteresowanych architekturą i historią. Będzie wspaniałym miejscem dla osób wierzących i tych sceptycznie nastawionych do wiary. Przedstawione w zestawieniu miejsca mają nie tylko wymiar sakralny, ale także historyczny i artystyczny. 

Więcej na https://epicgirl.pl