Jest jednym z tych miast, dzięki którym województwo opolskie staje się kierunkiem atrakcyjnym i dla miłośników sztuki, i dla tych, którzy lubią zwiedzać miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Głogówek to miasto bardzo chętnie odwiedzane przez krajoznawców. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w czasie wycieczki po tym niezwykłym ośrodku miejskim?

Głogówek i jego miejsce na mapie Polski

Głogówek może oczarować już samym swym położeniem. Tu, w zachodniej części Górnego Śląska, na brak pięknych widoków nie można narzekać. Wielkim walorem jest bliskość Prudnika – ważnego ośrodka miejskiego, który bywa traktowany przez wielu turystów jako swego rodzaju brama prowadząca w Góry Opawskie.

Z kart historii

Przeszłość tego miasta również może zadziwić turystów – szczególnie tych, którzy kochają wycieczki śladami ważnych wydarzeń historycznych. Głogówek odegrał przecież ważną rolę nie tylko w dziejach Górnego Śląska, ale i całego państwa polskiego. Choć Głogówek był przez wiele lat własnością Habsburgów i von Oppersdorffów, jego związki z Polską pozostały silne. Najlepiej świadczy o tym fakt, iż to właśnie tu w czasie potopu szwedzkiego znalazł schronienie król Jan Kazimierz. O tym, jak ważnym ośrodkiem był Głogówek, świadczyć też może wizyta Beethovena na tutejszym zamku. W XIX wieku pomyślnie rozwinęła się lokalna gospodarka, a przede wszystkim sadownictwo i warzywnictwo. Współczesny Głogówek jest też coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym, a jego atrakcje są doskonale znane miłośnikom historii i sztuki.

Na jakie zabytki warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Głogówek to nie tylko malownicza okolica i ciekawa historia, ale i wyjątkowe atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. Jakim obiektom w czasie wycieczki po tym mieście warto przyjrzeć się dokładniej? W gronie zabytków sakralnych wyróżniają się dwa obiekty. Pierwszy z nich to kolegiata św. Bartłomieja, która powstała w XIV wieku i, mimo wielu prac wykonanych tu w późniejszym okresie, wciąż zachwyca gotyckim stylem. Jej piękne wyposażenie, a przede wszystkim XVIII-wieczne freski, to wielki walor i magnes, który przyciąga tu turystów spragnionych kontaktu ze sztuką. Wspaniale prezentuje się też zespół klasztorny franciszkanów, którego dumą jest barokowy domek loretański. Miłośników sztuki sakralnej może też oczarować tak ciekawy obiekt, jakim jest szachulcowy kościół cmentarny Świętego Krzyża. Wzniesiony w 1705 roku, zachwyca swą formą oraz niezwykłym charakterem. A co z zabytkami świeckimi? Zamek Oppersdorffów z ciekawym budynkiem bramnym, pozostałości średniowiecznych murów obronnych oraz późnorenesansowy ratusz – oto najważniejsze atrakcje, którym w czasie wycieczki po tym mieście z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Głogówek może się też pochwalić pięknym rynkiem, przy którym skupiło się wiele zabytkowych kamienic. Nie brak wśród nich pięknych budowli barokowych, które swymi elewacjami mogą oczarować każdego.

Głogówek to miasto ciekawe, pełne cennych zabytków i atrakcji, którym warto poświęcić nieco czasu. Kto postanowi spędzić w tym mieście choć kilka godzin, ten szybko przekona się o jego wyjątkowości.