Zamek Oppersdorffów w Głogówku to jedna z najpiękniejszych rezydencji na terenie Górnego Śląska, a zarazem wyjątkowy zabytek, z którym najczęściej kojarzony bywa Głogówek. Bez wątpienia jest to obiekt, któremu w czasie wycieczki po tym mieście warto się dokładniej przyjrzeć. Ta rezydencja to nie tylko miejsce kuszące piękną architekturą, ale i wspaniałą historią, której odkrywanie każdemu z nas może sprawić wiele radości. Dlaczego to miejsce cieszy się tak wielkim powodzeniem wśród krajoznawców, pasjonatów sztuki i historyków?

Z kart historii: niezwykła rezydencja i jej dzieje

Ta wspaniała rezydencja to przede wszystkim miejsce związane z możnym, śląskim rodem Oppersdorffów. To jednocześnie obiekt, który może każdego oczarować swą architektoniczną formą oraz ciekawą przeszłością. Wiadomo, ze zamek w tym miejscu istniał już w wieku XIII, jednak obecna budowla jest znacznie młodsza. Kiedy powstała? W II połowie XVI wieku, kiedy to Głogówek trafił w ręce Oppersdorffów. To oni wznieśli tu piękną, renesansową rezydencję, którą z czasem powiększali i upiększali. Aż do 1945 roku ten szlachecki ród opiekował się zamkiem, dbając o to, by zachwycał on swym wyglądem oraz wspaniałymi wnętrzami. I choć rodzina Oppersdorffów należała do niemieckiej arystokracji, zamek w Głogówku stał się miejscem, które i w dziejach Polski odegrało ważną rolę. Stało się to za sprawą króla Jana Kazimierza, który w 1655 roku znalazł tu schronienie dla siebie i swej małżonki Marii. Przez dwa miesiące to śląskie miasto pełniło rolę polskiej stolicy, tu również zapadały ważne decyzje, które mogły zadecydować o dalszym przebiegu wojny ze Szwecją. Na zamku tym przebywał również Jan Andrzej Morsztyn – barokowy poeta i dworzanin króla Jana Kazimierza. Kolejna ważna wizyta miała miejsce w początkach XIX wieku. W 1806 roku Franciszek Joachim Oppersdorff gościł na zamku w Głogówku samego Beethovena. Opuszczony przez Oppersdorffów w 1945 roku zamek stał się najpierw siedzibą muzeum, później – sprzedano go prywatnemu inwestorowi. Dziś znów stanowi własność gminy, jednak aby turyści mogli znów cieszyć się jego widokiem, niezbędne jest przeprowadzenie gruntownego remontu. A co można zobaczyć na terenie zamku?

Zamek w Głogówku: co można tutaj zobaczyć?

Kompleks zamkowy w Głogówku to przede wszystkim dwa zamki: dolny i górny, które zostały połączone ze sobą za pomocą dodatkowego skrzydła mieszkalnego. Cały zamek przypomina wielką literę U, przy czym na uwagę zasługuje tu pewna nieregularność zabudowy oraz spory dziedziniec. Sama rezydencja w swej obecnej formie z jednej strony urzeka swym reprezentacyjnym charakterem, z drugiej – jest ciekawym przykładem budowli o cechach obronnych. O tym, że zamek ów miał formę obiektu obronnego, do dziś przypomina fakt, iż był on połączony z miejskimi fortyfikacjami. Ich pozostałości zachowały się na terenie starego miasta do dziś. Są one jednocześnie kolejnymi atrakcjami, którym w czasie wycieczki po Głogówku warto się uważniej przyjrzeć.

Zamek Oppersdorffów to ciekawy cel wycieczki dla tych osób, które interesują się architekturą oraz dla tych, którzy lubią wędrować śladami znanych osobistości. Głogówek, jako miejsce odwiedzane przez znanych ludzi kultury i polskich władców, z pewnością może się dla takich podróżników okazać wyjątkowym punktem na trasie.