Yerba mate to ziołowa herbata z liści i gałązek ostrokrzewu, który rośnie dziko w Ameryce Południowej. Chociaż yerba mate jest spożywana od wieków, zaczyna zyskiwać na popularności w Stanach Zjednoczonych. Można ją podawać na gorąco lub na zimno, uzyskując dwa różne smaki. Przygotowana na gorąco yerba mate działa pobudzająco podobnie jak kawa. Ci, którzy ją piją, często mówią, że dodaje im energii i sprawia, że czują się czujni, ale nie wiadomo, czy yerba mate ma jakiekolwiek negatywne skutki uboczne, tak jak kawa. Wiele osób uważa, że yerba mate jest zdrowsza od kawy, ponieważ zawiera antyoksydanty i jest naturalnie niskokaloryczna. Oczywiście są też tacy, którzy wolą zimną yerba mate. Jeśli jesteś jedną z nich, oto jak ją przygotować: wystarczy dodać kilka kostek lodu i pozwolić napojowi naturalnie się schłodzić! W przeciwieństwie do innych herbat yerba mate nie staje się gorzka, gdy jest zimna; zamiast tego, lód łagodzi jej smak i wzmacnia smak ziół i trawiastych nut tej „herbaty”.

Yerba mate znana i wykorzystywana jest jako naturalny środek na:

– Depresje

– Kontrole wagi

– Zmęczenie

– Chroniczne bóle głowy 

Możliwe korzyści zdrowotne działania Yerba Mate;

Yerba mate jest bogatym źródłem antyoksydantów dzięki obecności takich substancji jak ksantyny, pochodne kawoilowe i saponiny. Jednak niektóre z rzeczy, które sprawiają, że yerba mate jest tak silna, takie jak wysoka zawartość kofeiny, mogą również powodować problemy zdrowotne u niektórych osób. Oprócz antyoksydantów może pochwalić się dużym stężeniem witamin i minerałów, takich jak witaminy A i C, magnez i cynk. Zawiera również niewielkie ilości witamin B1, B2 i E.  Zawartość kofeiny w yerba mate, jest bardzo różna w zależności od sposobu przygotowania, ale zwykle jest niższa niż w kawie, ponieważ liście nie są palone przed spożyciem (niepalone ziarna kawy mają naturalnie niższą zawartość kofeiny). To sprawia, że yerba mate jest ulubionym napojem wielu osób, które chcą ograniczyć spożycie kofeiny, ale nie chcą rezygnować z rutynowej filiżanki lub dwóch kaw czy herbat każdego dnia. 

Potencjalne korzyści dzięki stosowaniu yerba mate

Zwiększenie energii;

Kofeina zawarta w yerba mate daje dodatkowy zastrzyk energii – dlatego nazywana jest czasem „napojem bogów”. Nie dorównuje kawie, która ma więcej kofeiny na objętość, ale efekty yerba mate utrzymują się dłużej. W przypadku kawy mamy do czynienia z szybkim skokiem, a następnie załamaniem, natomiast energia z yerba mate utrzymuje się przez cały dzień. Działanie kofeiny może się również nieznacznie różnić w zależności od składu chemicznego organizmu, co może mieć wpływ na reakcję organizmu na kawę i yerba mate. Badania wykazują, że oprócz dostarczania energii, yerba mate przynosi wiele innych korzyści, w tym poprawę koncentracji i czujności, zmniejszenie zmęczenia i zwiększenie wydajności fizycznej.

Dobre działanie na stan psychiczny;

Napój yerba mate, był od wieków stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych. Roślina ta była przyjmowana jako naturalne leczenie depresji i lęku, a naukowcy odkrywają teraz podstawy praktyk. Mate zawiera unikalne substancje chemiczne, które mogą pomóc w walce z takimi chorobami jak depresja, ADHD, nadużywanie substancji i zaburzenia odżywiania.

Wspomaganie w utracie wagi;

Wstępne badania wykazały, że yerba mate może stymulować utlenianie tłuszczu i sytość, co prowadzi do znacznej utraty wagi u niektórych pacjentów. Bezpośrednia przyczyna tego spadku nie jest znana, ale badacze podejrzewają, że efekt ten może być spowodowany mieszanką kofeiny i antyoksydantów zawartych w mate.

Zapobiega chorobom;

Wykazano, że związki zawarte w yerba mate pomagają obniżyć poziom cholesterolu i zapobiegają stanom zapalnym (które mogą odgrywać rolę w chorobach serca). Badania wykazały również, że yerba mate może pomóc w ochronie przed niektórymi rodzajami raka ze względu na wysoki poziom przeciwutleniaczy. Wykazano również, że yerba mate chroni przed chorobami wątroby.